Etiket arşivi: eftal yurtseven

Paylaşımlar için Facebook Sayfası Oluşturdum.

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi uzun süredir programlama notlarımı ve eğitim setlerimi yayınlıyorum.

Kişisel yazılarımı yazabilmem için de bir medium sayfam var. Hem bu iki içeriklerin bir arada görülmesi hem de sayfa üzerinden benimle daha rahat iletişim kurulabilmesi için bir facebook sayfası oluşturdum.

Beğenmek isterseniz;

e-yurtseven.NET – Facebook Sayfası

 

PHP ile Google ReCaptcha Yapımı

Merhabalar,

Yazdığım bir sistem de captcha kullanmam gerekiyordu. Birde ne göreyim?  Google reCaptcha çıkarmış.(!) Hemen inceledim ve piyasadaki captcha sistemlerinin gayet üstünde bir captcha sistemi olmuş.

Tamam tamam da ne farkı var diğer captcha sistemlerinden? diye soracak olursanız şöyle ki;

Diğer captcha sistemlerinde arkaplanı saçma ve yazı şekilleri bozuk fontlarla belli karakterler gösteriliyordu bunu okumak için kırk takla attığımız zaman da oluyordu, rahat görebildiğimiz zamanda.

Fakat Google captcha sisteminde sadece bir tik işaretliyorsunuz ve robot olup olmadığınızı kontrol ediyor eğer aynı sitede belli bir sayıdan sonra bu işlemi yaparsanız size muz, meyve, makarna, dağ, şelale, çorba bla bla bla resimleri gösteriyor ve bunların arasından istediği resim ya da resimleri seçmenizi istiyor. Bence gayet kullanışlı olmuş diğer captcha’lara göre.

Okumaya devam et

IP adresinden detaylı bilgilere ulaşmak

Merhaba, IP adresinden nasıl detaylı bilgilere ulaşabiliriz onu araştırmam gerekiyordu örneğin Ankara’dan veya İzmir’den girdiğini bulabilmek saat dilimini bulabilmek, plaka kodunu bulabilmek gibi.

Bunu yapabilmek için bi internet sitesi mevcut. Bu siteye file_get_contents() ile erişip bu bilgileri bulabiliriz.

http://ip-api.com/kullandığınız programlama dili/ipAdresi

Şimdi php ile nasıl kullanacağımıza bakalım:

 

      $ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"]; ## IP adresimizi aldık ##
      $detay = @unserialize(file_get_contents('http://ip-api.com/php/'.$ip)); ## Unserialize hata verebileceğinden bu hataları gizledik##
     print_r($detay);

Okumaya devam et

e-Instapp Instagram Arama Uygulaması

Merhaba,

Yaklaşık 1 saat önce böyle bir sınıf lazım oldu. Bende ufak bir cURL kodu yazıp sınıfımı paylaşayım dedim. İlerde bir yerde lazım olabilir, instagramdaki kullanıcı listeleri üyelerin instagram hesapları için.

 

Ne işe yarar

e-Instapp uygulaması sizin istediğiniz bir instagram kullanıcısının herkese açık bilgilerinin size anlık olarak gösterilmesidir. Instagram’da eftalyurtseven olarak bakıldığında Kullanıcı adım tam adım ve profil fotoğrafım herkese açık bu bilgilerimi bu sınıfım sayesinde kolayca listeletebiliyorum.

Nasıl oldu bu?

İlk olarak sınıf dosyamda bir cURL bağlantısıyla instagramın bana verdi api adresine bağlandım ve gerekli bilgileri gönderdim ve çıktıyı json formatında aldım son olarak ise listeledim. 

Daha başka neler yapabiliriz?

Aslında instagram daha başka bir şeyler yapabilmek için bize bir çok olanak sunuyor. Örnek olarak kullanıcıdan uygulama izni isteyip(geçerli bir access token kodu alıp) beğendiklerini, beğenildiklerini, gönderidiği yorumlar ve takipçi isteğine kadar neredeyse her şeye ulaşıp kullanabiliyoruz.

Okumaya devam et