Etiket arşivi: angularjs

Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi #1 Temel Ionic

Merhabalar, Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi derslerinin ilkinde ionic ile ilgili temel yapılardan bahsedeceğiz ve bir kaç komut öğreneceğiz. Eğer dosyaları indirmek için buraya geldiyseniz en altta.

İlk olarak Ionic ile proje oluşturmayı bilmemiz gerekiyor – Eğer hiç bir fikriniz yoksa tanıtım yazısına ve eğitim videosuna buradan ulaşabilirsiniz. –

Okumaya devam et

Mobil Uygulama Geliştirme Dersleri – Tanıtım

Hibrit mobil uygulama geliştirme dediğimiz şey aslında HTML5 ve Javascript yazarak iOS,Android ve WindowsPhone gibi platformlara derleyebilmemiz. Peki bu nasıl oluyor diyecek olursanız biz bunu Cordova dediğimiz olay sağlıyor. Cordova sadece yazdığımız HTML5,CSS3,Javascript kodlarını swift/java/c# ‘a dönüştürmekle kalmayıp o cihazların donanımlarını kontrol edebilme olanağı da veriyor bizlere.

Ionic dediğimiz kütüphane ise bize mobil uygulama uygulama geliştirme kısmında tasarımı ve inşaası aşamasında yardımcı oluyor. Bu alanda linklemesinden tasarıma, tasarımından mesaj kutularına kadar bize olanak sağlıyor ve AngularJS ile çalışıyor.

Okumaya devam et

AngularJS Eğitimi #7 AngularJS ile JSON Okumak

AngularJS Eğitimine devam ediyoruz. Mobil uygulamalar için bizim en çok kullandığımız veri tipi olan JSON’ı AngularJS’i nasıl okuyacağımıza baktık bunun için AngularJS’te $http direktifini kullanıyoruz. Aslında iki tip kullanımı var bu direktifin. Bunlar general ve shortcut kullanımını.

Nedir?

Hibrit mobil uygulama geliştirirken biz hep JSON ile veri aktarıp yapımızı IONIC ya da başka bir framework’te kuruyoruz. Daha anlaşılabilir haliyle uzak sunucuda veritabanından verileri çekip  json oluşturuyoruz ve bir URL’de tutuyoruz. AngularJS ile bu URL’e GET ile bağlanıp o değerleri işliyoruz ve tasarımsal kısma (view) kısmında düzenli bir şekilde göstermeye çalışıyoruz.

Okumaya devam et

AngularJS #5 – Filtreler ve Formlar

Merhaba arkadaşlar,

Bu derste sizlerle birlikte AngularJS’te filtreler ve formları inceleyeceğiz. İlk olarak filter ve formlar nelerdir bunları bilmemiz gerekiyor.

Filters: Belli bir dizinin içindeki verileri filtrelememizi sağlar.

Forms: ng-submit gibi direktiflerle direk olarak scope gezegenimize veri ekletebiliyoruz.

Okumaya devam et

AngularJS Eğitimi #4 – Controller Mantığı

Merhabalar, AngularJS Eğitimi videolarına biraz ara versekte devam ediyoruz.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi haftada en az bir konu, ders girmeye devam edeceğim.

İlk olarak AngularJS Tutorial en iyi AngularJS kaynağı teker teker tüm örnekleri kendiniz yapmanız halinde size uzunca bir yol katettiriyor.

Okumaya devam et

Ionic Framework ve Cordova Build İşlemi

Merhabalar,

Hibrit mobil uygulama geliştirmek ile alakalı benim gibi yeni başlayan arkadaşlara cordova build işlemini ve ionic anlatmaya çalıştım. Yakında cordova, ionic framework ve angularjs derslerine devam edeceğimizin bir belgesi olarak dersi izleyebilirsiniz 🙂

Okumaya devam et

AngularJS Eğitimi – Giriş

Merhabalar,

PHP Haber Scripti Kodlamak eğitim setinin yanında yeni bir eğitim setine başlamaya karar verdim. İlk olarak başlangıç düzeyde AngularJS Eğitimi yapacağız.

AngularJS ‘e başlandığında ilk bilinmesi gerekenler, ortalama bir AngularJS uygulaması yapmak için gerekli olan argümanlar, direktivler, eventler olacak

Okumaya devam et