Kan Lazım Projesi ve Süreci

Herkese merhabalar,

Beni takip eden kişilerin yüksek ihtimalle bileceği Kan Lazım projemiz hakkında, süreç ve yaşanılanlar hakkında hem girişimci arkadaşlarla kendi deneyimimi paylaşmak hem de edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim.

Nedir?

Kan Lazım en basit haliyle acil kan ihtiyaçlarına hızlı ve güvenilir bir şekilde çözüm bulan mobil uygulama/sistem diyebiliriz.

Nasıl Başladık?

Aslında mükemmel bir fikir arama sürecimiz vs. olmadı. Ben normal günlük yaşamıma devam ederken bana bir SMS geldi Antalya’da bir kan ihtiyacı olduğunu gördüm. Kısa bir düşünceden sonra dedim ki neden maliyeti olan SMS kullanılıyor ve neden lokalize bir sistem yok diye düşündüm. Biraz araştırdıktan sonra bir kaç internet adresi ve uygulama gördüm fakat ne konum bazlı ne de güvenli çalışıyorlardı.

Bunları düşündükten sonra 3-4 ay kadar bir zaman geçti proje hakkında detaya kadar inmemiştim bir gün Serkan’la otururken konuştuk ve elimizde müsaitken projelendirip çıkarmayı düşündük.

Ertesi gün iş planı yaparak deadline belirledik ve projeye başladık.

Geliştirme Süreci

Beni blogumdan takip eden bir çok arkadaşın yazılımcı olduğunu düşünerekten şimdiden söyleyeyim Kan Lazım’ı Ionic 1 ile yazdım.

Geliştirme sürecine iş planı dahilinde başladık. Normalde Swift ve Java kullanarak native uygulamalar düşündük fakat süreyi uzatacaktı çünkü deadline 2 aylık bir süreçti. Bunun yerine hakkında o güne kadar pek bir fikrim olmayan Ionic 1 ile yazmaya başladım.

İlk başta öğrenme aşaması vardı çünkü AngularJS’e hakimsiniz diye hemen bir mobil uygulama çıkaramıyorsunuz. Bunun izinleri, lokasyonu, notification kısımları var bu yüzden biraz araştırma yaparak kodlamaya başladım. IOS’un tamamını Android’in notification kısmına kadar kodlamasını yaptım. Kolay bir süreç değildi alışık olmadığım bir dil, alışık olmadığım sektör vs. Bunun yüzünden bir çok gece sabahlamak zorunda kaldım.

Serkan hastanelerin kullanacağı masaüstü uygulamasını yazıyordu ortak cloud tabanda çalışıyorduk. Gündüzleri genelde tanıtım için teknoloji haber siteleri ve ulusal haber siteleri ile iletişime geçiyorduk. Dönenlerle detayları konuşuyorduk haber yaptırma konusunda.

Uygulama haberi için geliştirme sürecinden bitirme sürecine kadar webtekno’nun haber konusundaki desteğine değinmeden geçemeyeceğim.

2 ay gibi bir sürede tasarımlar, uygulama bitmişti. Yaklaşık 1 ay beta testlerini devam ettirdik.

Yolda neler oldu?

Tamam uygulama hazır! E şimdi ne olucak abi?

Bu duruma düştük haliyle hastane arayüzümüz var fakat kurabileceğimiz alpha testlerini yapabileceğimiz bir hastane yoktu. Bu konuda pek sevmediğim üniversitemizin Tıp Fakültesi Hastanesi’yle görüşmeye gittik. Hastane müdür yardımcısı ile görüştük bir kaç açıklama ve proje sunumundan sonra kabul edildi daha sonra hastane Kan Merkezi müdürüne sunum yapmamız gerekiyordu. Sunumlardan sonra kabul edildik ve alpha testler için kurulum gerçekleştirdik.(burada kurulum gerçekleştirdik diyerek tek cümle ile söylüyoruz ama 1 ay kadar sürdü sadece kurulum devlet işleri…)

Kurduk şimdi asıl işimiz olan kullanıcı toplamaya gelmişti ön kayıt olan kullanıcılarımızın uygulamayı indirmesi gerekiyordu bunun bir kısmını email marketing ile yaptık. Kullanıcı kullanıcı diye ağlarken üniversitenin Radyo TV Ana Merkezi’nden bizim haber videomuzu çektiler. ( SDÜ RATEM gerçekten çok destek oldu, tekrar teşekkürler )

Bir hafta sonra telefonumda 30’dan fazla cevapsız arama 20+ mail ve 50+ mesaj vardı. 1 hafta önce çekilen haber videomuz bir gün öncesi akşamı yayınlanmış ve sabah tüm haber kanallarında , sabah haberlerinde, öğle bültenlerinde, akşam haberlerinde yayınlanmış. Bunun yanında bir çok ulusal haber sitesi de haberimizi yayınlamış. (bir kaçını buraya yapıştırdık: Kan Lazım Basın, google search yaparak daha çok detaya erişebilirsiniz)

Tabi böyle olmasından kaynaklı tüm illerden çok güçlü bir kullanıcı kitlesi edindik ilk günden Appstore Popüler Sağlık uygulamalarında ilk 10’a girdik Android’de ise 1. sıradaydık ve 1 hafta koruduk sıramızı. Mükemmel bir kullanıcı sayısına ulaştık ve uyandığımda 1 kan ihtiyacını karşıladığımızı gördüm. Daha alpha testlerde kan ihtiyacını karşıladığımızı görmek beni gerçekten heyecanlandırdı.

Daha sonra Kızılay Isparta Müdürlüğü tarafından arandık ve bu işin sadece Kızılay tarafından yapılacağını ve dahası tarafımıza söylendi. Bir anda şok olduk günde 2-3 kan ihtiyacını karşılıyoruz ve azar işitiyorduk.

Yasalara göre ilk Kan çağrısı mecburi olarak Kızılay topluluğuna yapılmalıymış ve Kan taşıma, işleme, alma gibi bir çok işlemi sadece yetkisi olan hastaneler yapabiliyormuş. Bir avukatla görüştük ve aslında yasaları ihlal ettiğimiz bir durum olmadığını gördük. Günde ortalama 3 kan çağrısı karşıladık ve ilk ay 54 acil kan ihtiyacını karşıladık. Bu bizim için mükemmel bir olaydı pek tabii.

Ama bir sorunumuz var!?

Tabi her şey güllük gülistanlık değildi. Tüm illerden kullanıcılarımız mevcuttu fakat sadece Isparta’da çağrı yapılabiliyordu. Bir yatırımcı ile görüştük. Sonra başkasıyla sonra başkasıyla …

Yatırımcılar için her şey güzeldi fakat bir sorun vardı devlet bir torba yasa çıkarsa bizim elimizde bu yetki olmasa biz ne yapacaktık? Yatırımcılar neden devletin sonradan engelleyebileceği bir sisteme yatırım yapmalıydı?

Bu işi daha az maliyet ile yapabilmek için üniversite hastanelerine ücretsiz kurulum yapacağımızı söyledik. Bir çok üniversiteden temsilcilerimizi topladık ve bekledik.

İstatistik Toplama ve KMTD Kongresi

Artık güncellemelerimizi düzenli hale getirdik ve istatistik toplamaya başladık. Bir kan çağrısından ortalama kaç dakika sonra çözüm bulabiliyorduk? Önemli olan buydu acil kan ihtiyacına kaç dakikada çözüm buluyorduk?

2 aylık istatistik sonucunda acil kan ihtiyaçlarına ortalama 23 dakika gibi bir sürede çözüm buluyorduk. Bu gerçekten tatmin edici bir rakamdı. Daha sonrasında Sağlık Bakanlığı, Kızılay, Transfizyon Merkezleri’nin desteğiyle düzenlenen KMTD kongresine davet edildik.

Bu bizim için çok çok önemli bir kongreydi. Çünkü tüm illerden üst yöneticiler gelip sunum, eğitim alıyorlar / veriyolardı. Bizim de orada sunum yapma şansımız oldu ve sunum yaptıktan sonra KMTD kongresinden jüri özel ödülü aldık(bkz: jüri ödül).

Her şey çok güzel ama artık sunucularımız ve veri güvenliğimizi artırmamız gerekiyordu. Bunun için pek tabii maddi destek gerekiyordu. Maddi destek bulamadığımızı gördükten sonra freelance işlerimizden sunucu ve cloud platform masraflarımızı yedekliyorduk. Çünkü Kan Lazım’ın her dakika yedekleri alınıyordu bunun yanında uygulamanında hızlı çalışması gerekiyordu, bunu güçlü sunucularla yapabilirdik.(bununla alakalı çok soru gelmişti maillerden Cloud SSD kullanıyoruz)

 

Proje neden devam ediyor?

Aslında projenin devam etmesinin bir çok sebebi var bunlardan biri bizim ilk göz ağrımız gelirimiz olmasa da devam ettirmek istiyoruz fakat bize internet sitemizden ya da telefon ile ulaşanların gerçekten çok yakınlarının acil kana ihtiyacı var.

Şu diyaloğu anlatmak istiyorum.

“Merhabalar, kızım 9 yaşında Losemi X hastanesinde kalıyor. 3 senedir kemoterapi görüyoruz yarın için trombosit gerekiyor ve ben artık yoruldum yalvarırım bana yardımcı olun”

Bunu söyleyen bir baba ve psikolojisini hayal edebiliyor musunuz? Bize bu şekilde veya bu durumdan daha çok ihtiyacı olan insanlar ulaşıyor. Onların kan ihtiyacını kısa sürede cevap bulduğumuzda insanların bize söylediği cümleler bile projeyi devam ettirmemize yetiyor.

Şuan neler oluyor?

Kan Lazım halen daha kurulu olduğu şehirlerde günde ortalama 3-4 acil kan ihtiyacını gidermeye devam ediyor. Şuan daha çok ilde çalıştığımız için ortalama süremiz 29 dakika gibi bir süre. AR-GE çalışmalarına halen devam ediyoruz.

Bugüne kadar 400’den fazla acil kan ihtiyacını 30 dakikanın altına sürede karşıladık.

Yakın zamanda tüm Türkiye’de kullanıma sunmak için çalışmalar yapıyoruz.

Kan Lazım’ın resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da şuradan uygulamayı indirebilirsiniz.

Biraz medium makalesine benzedi uzunluk olarak ama bence bir girişimci sadece maddi olarak değil kendini manevi anlamda da doyurması gerekir. Benim naçizane tecrübelerim bu kadar. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın