PHP Sınıf Yapıları Dersleri #1

Merhabalar, uzun zamandır Sınıf yapıları hakkından dersler hazırlamak istiyordum fakat bir türlü fırsat bulamamıştım. Bundan sonra günde  1 ders olmak üzere 20 gün boyunca PHP Sınıf Yapıları Eğitimini tamamlamayı düşünüyorum en sonunda ise sınıf yapıları ile basit bir sistem yazacağız.

PHP Sınıf Yapıları (PHP OOP) Nedir?

OOP: Object Oriented Programming yani Nesne Yönelimli Programlama bize normal dünyadaki gibi sınıf oluşturup bu sınıflardan bir nesne oluşturarak programlamamızı sağlar. Örnekleyecek olursak Meyveler adında bir sınıfımız var ve Armut bunun bir nesnesi veya Müşteri diye bir sınıfımız var Eftal adlı müşteri bir nesne olarak tanımlanabilir.

Neden Sınıf Yapılarını Öğrenmeliyiz?

Aslında PHP4 ile sistem yazıyorduk neden PHP5/PHP7 gibi sistemlerde bunu kullanacağız derseniz. İlk olarak evrensel neredeyse tüm programlama dillerinin altında yatan mantık Nesne Yönelimli ve ModelViewController yapısına uygun olaraktır.

Diğer bir sebep olarak, eğlenceli ve kolaydır. Her yerde üye eklemek için fonksiyonlar yazacağımıza tek yerde yazıp direk kullanabiliyoruz.

Bence en önemli sebebi: Modüler Yapı, yani bir sistemde Meyveler adında bir sınıf kullandıysanız diğer sistemde de meyveler sınıfını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü siz sınıfı sisteme özel yazmıyorsunuz evrensel yazıyorsunuz bu yüzden her yerde kullanabilirsiniz.

İlk Video Dersimizde Public, Private, Protected gibi işlemleri gördük Sınıftan bir nesne nasıl üretebiliriz bunları inceledik, yararlı olması dileğiyle ve yarın görüşmek üzere 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın