SEO Notlarım #5 ( Mobil Seo )

Merhabalar, SEO Notlarım yazı dizisinde mümkün olduğunca bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum ve gelen mail’lerde fazlasıyla tam bu sıralar ve yakın gelecekte SEO kriterleri neler olacak? gibi sorular aldım. Bunun için yeni bir yazı yazmaya karar verdim diyerek sizi sıkmadan başlayalım.

İlk olarak artık devir mobil devri bunun için önem kazanan en önemli şey şuan mobil seo. Biz artık ihtiyacımız olan her şeyi mobil olarak zaman ve mekan fark etmeksizin arayabiliyoruz.

Peki mobil SEO için neler yapabiliriz?

UX Tasarımlar

UX(user experience) yani son kullanıcıya odaklanıp kullanımı kolaylaştırmak. Genelde UI / UX hep birlikte kullanılır fakat aslında farklı kavramlardır.Artık kullanıcılar sadece güzel tasarım odaklı değil aynı zamanda kolay kullanılabilen sistemler arıyorlar. Buna en iyi örneği Apple olarak verebiliriz diye düşüyorum. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlarda en çok tutulan marka iPhone. Neden diye düşünüldüğünde birinci sıraya stabil olmasını yazabiliriz ve bence stabil olmasından sonraki sebep kolay kullanım ve sihirli dokunuşlar. Nasıl yani diye soracak olursanız şöyle ki; diyelim bir mesaj geldi ve siz bir video izliyorsunuz. Yukarıda açılan bildirim hafif aşağı doğru sürüklediğinizde video izlerken direkt olarak cevap yazabiliyorsunuz. Şöyle ki;

mobil seo

 

Ufak Dokunuşlar

Ufak dokunuşlara şöyle Click to Call örneğini verebilirim. İletişim sayfanızda telefon numaranız var ve mobil’den size erişim sağlayan kullanıcı dokunduğu anda “Ara / Vazgeç” penceresi gelmesiveya e-posta adresine tıkladığında cihazında kurulu olan mail uygulamasının açılması ufak bir dokunuştur  fakat bunlar kullanıcının projenizi/web sitenizi kolay kullanması için bir araçtır. Bu ufak dokunuşlar, internet sitenizin içeriğine, konusuna, türüne göre değişebilir. Bunları belirlerken arkadaşlarınızdan, çevrenizdeki kişilerden fikir almanız daha da kullanışlı hale getirecektir.

mobilseo1

Hızınızı Optimize Edin

Bilgisayar’dan girildiğinde web siteniz hızlı bir şekilde açılıyor olabilir. Fakat hücresel/mobil veri kullanılırken veya bağlantı düşük olduğunda da web siteniz hızlı açıldığında Arama motorunda da hızla yükselebilirsiniz. Bunun için resim boyutlarını küçültebilirsiniz, dosyaları sıkıştırabilirsiniz(hızı optimize etmek adına yakın zamanda yeni bir makale yayınlayacağım).

Google’da bu yeniliklerin içinde tabii olarak. Artık Google Search Console’da mobil erişim, kullanılabilirlik gibi alanlar var size uyarılar veriyor. Örneğin dokuma aralıkları çok yakın veya mobil uyumlu değil gibi. Bu hataları sıfıra indirebilirsiniz.

Bu makaleden de bu kadardı, umarım yararlı olmuştur 🙂

 

 

 

Bir Cevap Yazın