PHP Barkod Sistemi Yapımı

Merhabalar,

Kısa bir zaman önce e-Ticaret sistemi işi almıştım ve bu işte barkod oluşturulup okunması gerekiyordu. Bunun için veli nimetimiz olan şey Zend-FrameWork.

Eğer orta düzey olarak ilgileniyorsanız frameworklerden bir kaçını kesin duymuş ya da görmüşsünüzdür. Codeigniter veya Zend’i duymuşsunuzdur. Şimdi barkod sisteminin mantığı şöyle barkodu oluşturuyor sonra veritabanına kaydediyoruz her ürün için barkod olmuş oluyor. Örneğin kısa kollu t-shirt kategorisinin stoğunu öğrenmek istersekte direk belirttiğimiz kategori id’sini barkod’un içine gömüyoruz ve oradan sorgulatma yapabiliyoruz.

Nasıl yapılacağına bakacak olursak;

 

<?php /* zend kütüphanesini buraya çağırabilirsiniz ben çağırdığınızı düşünerek yapıyorum çağırmadıysanız altta referans bir link vereceğim */ $urunID = 10012783514; $barkodAyarlari = array("text" => $urunID);

$renderAyarlari = array();

$renderer = Zend_Barcode::factory('code39', 'image', $barkodAyarlari, $renderAyarlari)->draw();


?>

yaptığımızda barkodumuz resim şeklinde oluşmuş oluyor. Bu barkodu oluşturmanın birden fazla yolu var aslında fakat bence en rahat kullanımı ayar belirtirken olsun, kullanırken olsun. Yazdığımız text değeride barkodun altında yazılacak olan kısım.

Bu şekilde yapabilirsiniz, yakında videolu dersini çekeceğim o zaman daha rahat anlayacağınızı düşünüyorum.

Yararlı olması dileğiyle 🙂

PHP Barkod Sistemi Yapımı” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın