WordPress Siteyi Taşımak

Merhabalar,

Aldığım freelance işleri genelde local server’da çalışıp onayı aldıktan sonra sunucuya yüklüyorum. Tabi bir çok sıkıntısı oluyor sunucuya taşıdıktan sonra. Şimdi bunu sizinle paylaşmak istememin sebebi benim baya araştırmış olmam.

Başlayacak olursak;

Orjinalin Yedeğini Alalım

Local’de çalışıyorsak Local’de veya başka bir sunucuda çalışıyorsak başka bir sunucudaki dosyaları güzelce bir yedekleyelim. Unutmamamız gereken önemli bir nokta SQL yedeğini de almamız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra local’de klasörün ismini değiştirelim. Sunucuda çalışıyorsak dosyaları silelim.

Yeni Server / Domain’e dosyaları yükleyelim

Yeni server / domain’e yükleyelim fakat burada önemli olan local server’ı ya kapatın ya da klasörün ismini değiştirin yoksa dosyaları ordan çekip sorun yokmuş gibi gösterebilir!

WP-Config.php’ yi düzenleyelim

WP-Config.PHP’yi FTP programımızda Göster / Düzenle yaparak düzenleme işlemini başlatalım. DB_HOST, DB_USER, DB_PASS , DB_NAME gibi alanları yeni server’a göre doldurup kaydedelim. Sunucuya yüklediğimizden emin olalım.

Veritabanına eski domain yerine yeni domain’i kaydedelim

Bunu yapmamızın sebebi, local -> server taşımalarında localhost/wp olan adresimizi domain.com olarak değiştirmemiz gerekiyor fakat bir çok dosya olduğundan elle yapmak zor olacaktır. Eğer aynı domain’i başka sunucuya yüklüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Local -> Sunucu yüklemesi yapıyorsanız bunun için bir arkadaş database-edit adı altında bir uygulama yapmış buradan github sayfasına erişip indirebilirsiniz. Burada olayımız eski site adresimizi bulup tüm tablolardan bunu yeni domainimizle değiştireceğiz. indirip sunucunun public_html veya htdocs altına yükleyip çalıştırın. Bulunacak ve değiştiğinde olacak değerlerini yazıp çalıştırın. Hepsini hallettikten sonra bu dosyayı silmeyi unutmayın!

İşte bu kadar, bu işlemleri yaptıktan sonra başarılı bir şekilde taşınmış olacaksınız. Yararlı olması dileğiyle, çalışmalarınızda başarılar dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın