PHP’ye Başlarken

Merhabalar,

Normalde hep orta düzey PHP Dersleri çekiyordum ve sistem kodlarken de hep orta düzey birine anlatıyormuş gibi anlatıyordum. Fakat şöyle bir durum oldu bazı arkadaşlarım PHP’ye başlamak istiyorlar ve internetteki dersleri yetersiz gördüklerini söylediler. Eğitim seti çekmek yerine yeni başlayanlar için ipuçları yayımlamak istedim.

İlk ipuçlarında değişken isimlerinin nasıl oluşturulabileceği, veri tipleri, dizi mantığı, foreach , eğer yapıları ve for döngüsüne baktık.

Bunları videodan önce kağıda dökecek olursak;

PHP Değişken Tanımlama

  • Kapitalizmin etkisiyle değişken tanımlamak için dolay işareti ( $ ) kullanıyoruz.
  • Rakam (numeric) değerlerle başlayamayız.
  • Türkçe Karakter kullanamayız
  • – , * = gibi imlemeler kullanamayız birleştirmek için _ kullanabiliriz.
  • Değişkeni tanımladıktan sonra “;” ile bitirebiliriz.

Örnek Olarak;

<?php $eftal_yurtseven1; ?>

 

Veri Tipleri

İlk olarak temel veri tiplerini saymak gerekirse;

Integer

String

Double

Float

Videoda gelen mesajlar dolayısıyla double ve float değerlerinde sorun var doğrusu makalede geçiyor 🙂

Şimdi ilk olarak;

Integer

Integer tipimiz verilerinde çok kullacağımız bir tip. Sayısal değerleri temsil eder ve -2 milyar küsür değerinden +2 milyar küsürüne kadar değerleri depolayabiliriz. Çok önemli değil ama 4 byte’lık bir alanı kaplar.

String

String dediğimiz olay çift tırnak veya tek tırnak( ” ” / ‘ ‘ ) arasına yazılan verilerdir. Örneğin şöyle bir durum var çift tırnak arasına numeric bir değer yazarsak artık o veri tipi integer değil string olarak depolanır. Kullanıcı adı veya şifre gibi bir çok değeri string ile depolayabiliyoruz. PHPMyAdmin sayfamızda ise bu varchar olarak tanımlanır.

Float

Videoda float değerine 1 ve 0 depolayan boolean değeri ile karıştırmışım. Fakat normalde float değeri dediğimiz ondalıklı değerleri depolar. Örneğin 3.45343 gibi değerleri depolayabiliriz.

Double

Double tipide daha büyük sayısal değerleri depolar burada anlatmak istediğim sadece sayısal olarak 10 milyar gibi değil 4.1231231231231239108… gibi değerlerde double değerinde depolanır.

Dizi Mantığı

İlk olarak dizi mantığı şöyle dizi içinde bir çok değerleri depolayabiliriz. Bunu şöyle düşünürseniz yanlış sayılmaz değişkenleri havuzda toplamak gibi bu hem doğru hem yanlış bir ifadedir. Dizi oluşturmak için bir değişken oluşturduk ve değerine array(); yazarak depolayabiliriz.

Örnek olarak;

$degisken = array(

"kadi" => "eftal",

"web" => "http://e-yurtseven.net/"

);

 

Foreach Döngüsü

Foreach döngüsünün bir çok kullanım yönü var normalde. Fakat en çok diziyi parçalamak için kullanılır bunu şöyle anlatayım: Örneğin bir dizimiz bunu yukardaki dizi olarak tanımlayabiliriz. foreach kullanarak bunu parçalamak istersek şöyle bir kod yazmamız lazım;

 

foreach ( $dizi_ismi as $istedigimiz_isim ){
  echo $istedigimiz_isim;
}

olarak erişebiliyoruz. Altta videoda daha detaylı anlattım.

Yararlı olması dileğiyle …

Bir Cevap Yazın