Proje Geliştirirken Karşılaşılan 7 Sorun

Günümüzde en çok duyduğum kelimelerden biri “şöyle bir şey yapsak?” buna rağmen geliştirilen proje sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Bu başlayamamanın sebeplerini, geliştirme sürecinde yaşanan sorunlar olarak bu sorunlardan Proje Geliştirirken Karşılaşılan 7 Sorun olarak toplayarak kendimce bu sorunlardan bahsetmek istedim.

1- Sorundan ortaya çıkan fikirler

Sorundan ortaya çıkan fikirler

Biz 4 arkadaş 10.Sınıfta TED Proje yarışmasına gitmeye karar verdik fakat bi’ fikrimiz yoktu(bu da ayrı bi ironi daha fikir olmadan projeye katılmak). Her neyse sonra böyle eve doğru yavaş ve sakin adımlarla müzik dinleyerek giderken hoop şarjım bitti. Dedim çantada telefonu şarj edelim tabii o zamanlar powerbank dediğimiz teknoloji Türkiye’de yoktu. Bu kıvılcım ile işe atıldık 6 kişilik ekiple 20 günlük bir uğraşla prototip çıkardık ve okulda birinci proje seçilerek Ankara’da genel yarışma gitmek için hazırlandık. Proje dosyaları, sunumlar, tanıtım videoları sıkı bir çalışma yaptık ve Ankara’daki yarışmaya katıldık. Yarışmaya çağırılan kişiler projeleri dinleyip çek bırakıyorlardı ve biz 10 çek toplamıştık. Sıralamada ilk üçe giremesekte üçüncünün 14 çek topladığını öğrendik. Bambaşka bir deneyim oldu ve ilk projemi geliştirmiştim. Fikirlerin sorundan ortaya çıkması bana göre bir adım önde olması gerek çünkü sonuçta hizmet sektöründe işler yapıyoruz ve işimiz insanların sorunlarını çözmek.

2- Pazar Araştırması Problemi

Pazar araştırması problem

Pazar araştırması problemleri genelde şöyle; bir proje düşünülür, yapılan benzer uygulamalar, projelerin var olup olmadığı kontrol edilir ve gerçekten ulaşmak istediğiniz kitlenin buna ihtiyacı var mı? bu araştırmanın yapılabilmesi bir problem gibi gözükebilir. Fakat Twitter Anket veya Sosyal Medya Sayfa Reklamları sayesinde bunu kolaylaştırabilirsiniz. Genelde projeyi söylemeyerek bu yapılır. Şöyle ki;

Örnek projemiz: “Kolay yoklama alınmasını sağlayan bir uygulama”,

Anket veya Pazar araştırması için mesleği öğretmen olanları seçip şöyle bir soru ile anketi oluşturabiliriz: “Yoklama alınırken zaman kaybediyor musunuz?”

Bu araştırmaya göre çok küçük miktarlara pazar araştırabilirsiniz.Pazar araştırması sonuçlarında eğer gereksiz olduğu görüldüyse ve siz projenize güveniyorsanız bu projenin tutacağından eminseniz devam edebilirsiniz. Son olarak bu adımı yapmak zorunda değilsiniz rahmetli Steve Jobs’a bir muhabir neden pazar araştırması yapmıyorsunuz diye sorulduğunda: “Kullanıcılar neye ihtiyacının olduğunu biz söylemeden bilemezler.” gibi bir efsane sözle bu konuya noktayı koymuştur.

3- Başlamak

Başlamak

Genelde herkesin bir projesi vardır hatta arkadaş ortamlarında “şunu yapsak çok para kazanırız!” gibi sözler çok duyulur fakat eyleme geçen kişi sayısı bir elin parmağını geçmeyecek düzeyde. Projeye başlamadaki sorunlardan önde geleni bence üşengeçlik. Genelimizde bu problem var diye düşünüyorum şöyle ki “yarın başlayalım, ekip üyesi bulamadık bulunca başlarız, tasarımı nasıl halledeceğiz, nasıl finanse edeceğiz?” gibi sorularda bu sorun desteklenir ve projeden vazgeçilir.

4- Projeye Aşık Olmak(!)

Projeye Aşık Olmak

Bence en çok yapılan sorunlardan birisi projelere aşık olmak. Bir projeniz var, tutacağını biliyorsunuz inanıyorsunuz buraya kadar her şey güzel. Fakat yeri geldiğinde projeye yabancı gibi bakmayı da bilmeniz gerekiyor. Eğer projenize aşık olursanız, tıpkı karşı cinse aşık olmuş gibi eksik yönlerini, hatalarını görmezden gelirsiniz. Projenize karşı duygusal bir bağ kurmayın demiyorum projenize dışarıdan bakmayı bilin, eksiklerini, olması gerekenleri, yapılabilir olan diğer opsiyonları görmezden gelmeyin.

5- Düzensizlik

Düzensizlik

Açık konuşmam gerekirse en çok problem yaşadığım şey düzensizlik. Projeleri kodlarken ki düzenimden bahsetmiyorum. Diyelim ki kodlarken hataları loglayarak saklıyorum ve tam saklarken şöyle yaparsam daha güvenli olur ya da şöyle yaparsam daha kullanışlı olur diyorum şimdi böyle yapayım gece tekrar düzenlerim diyorum fakat sadece fikir olarak kalıyor hatta o da kalmıyor. Çünkü bunları anımsatıcıya eklemediğim için unutuyorum ve düşündüğümle kalıyor.Bunun panzehirini yeni yeni deniyorum ve şöyle bir şey yapabildim. Proje geliştirirken multiple window çalışıyorum. Diğer pencerede hep açık duruyor ve aklıma geleni yazıp direk projeye devam ediyorum.

6- Ara Vermek

Ara Vermek

Projeye başladık ve devam ediyoruz her şey güzel gidiyor ve bir sebepten ara veriyoruz. Bahsettiğim ara 1-2 hafta değil 1 ay 1 buçuk ay gibi bir aradan bahsediyorum.Eğer bu kadar çok ara verildiyse tekrar devam etmek gerçekten zor oluyor. Başladık diyelim yaptığımız şeyleri unutuyoruz burada neden böyle yapmıştım gibi sorular soruyoruz kendimize. Eğer ara vermek zorundaysak haftada bir proje dosyalarına, dökümanlarına göz atmanızı tavsiye ederim.

 7- Yarım işler

Yarım Portakal

2 sene öncesine kadar en çok başımı ağrıtan konu buydu. Bu hem yaş hem de alışkanlıkla oturuyor sanırım. Bahsettiğim sorun şu: “bu da şöyle oluversin” diyerek daha iyisinin yapılabileceği halde bir bölümüne şöyle oluversin diyerek kolaya kaçmak. Günlük hayatımda da bu şekilde işlerde kolaya kaçıyordum fakat bu sorunu çözmek için annemin büyük yardımları olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu sorun günlük hayatımda da sıkıntılar vermeye başladığında annem: “Eğer elinden geleni yapacaksan yap, yapmayacaksan ikinci kez başkasının bir şeyler yapması gerekiyorsa hiç yapma” diyordu fakat bütün işlerde bunu söylüyordu. Odamı temizlerkende, bir projeye başlarken de, ders çalışırken de, ve sanırım bu söz sayesinde ben projelerde düşündüğüm her şeyi elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum ve emin olun. Her şeyi elimden geldiğince gelmediği yerde öğrenerek yaptıktan sonra proje sonundaki o huzur ve vicdan rahatlığı cidden projenin tutup tutmamasından daha önemli çünkü tutmasa bile özgüveninizi tetikliyor. Artık düşündüğümü yapabilirim hissi lenf sisteminizin içinde bağışıklık sisteminizi artırıyor, projeye güveniniz artıyor, yeni projeye başlamaktan korkmuyorsunuz.

 

Elimden geldiğinde nacizane kendime göre, benim karşılaştığım sorunları anlattım. Bu listeyi daha da uzatabiliriz fakat ben daha da fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum.Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım yararlı olmuştur.

 

 

Bir Cevap Yazın