Mobil uyumlu websitesi nasıl yapılır? Responsive Tasarım nedir?

Şimdi size mobil uyumlu web sitesi nasıl yapılır? Responsive tasarım nedir? gibi konulardan bahsedeceğim. İlk olarak Mobil uyumlu web sitesi yapmanın birden fazla yolu var ve ben bu makalede responsive tasarım’dan ve nasıl yapıldığından bahsedeceğim. Başlayacak olursak;

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım: Kullanıcının girdiği ekran boyutlarına uyumlu tasarımlardır. Yani siz tablet,telefon bilgisayardan girdiğinizde o cihaza uyumlu hale gelen, yapılan tasarım ekrana tam olarak oturan sorumlu tasarımlardır. 3 aşamada yapılır:

  1. Bilgisayar ekranlarına uyumlu
  2. Tablet boyutlarına uyumlu
  3. Telefon boyutlarına uyumlu

İngilizce’de “responsive” kavramı “sorumlu” anlamına geldiğinden dolayı bu isim kullanılmış.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Ne zamandan beri kullanılıyor?

Aslında responsive tasarım modelinin geçmişi çok da eskiye dayanmıyor. İlk olarak 2010’da ortaya çıktı. Fakat bundan daha önce jQuery kullanarak belirli bir elemanın sayfa boyutu değiştiğinde boyutları tekrar ayarlanabiliyordu. 2010’da ortaya çıktıktan hemen sonra Twitter geliştiricileri Bootstrap adında bir CSS framework’ü yazdılar ve şuan da en çok kullanılan bootstrap framework’ü hatta internette yaptığım araştırmalara göre bu alandaki tek framework.

Responsive Tasarımın Bana Faydası Nedir? Neden Kullanmalıyım?

Neden Kullanmalıyım?

İşte en can alıcı soru! Bu başlığa şöyle başlayabiliriz aslında Dünya üzerinde mobil platformdan internete girenlerin sayısı %67 ; Türkiye’de mobil platformdan internete girenlerin sayısı ise %170! Bu rakamlara göre bilgisayardan sonra internete en çok mobil platformdan giriliyor bunu ise tabletler izliyor.

Şimdi bu verileri göz önünde bulundurursak sitemizin responsive olması gayet mantıklı.

Kullanım Kolaylığı ve Mobil Ziyaretçi Akışı

Örneğin şirketiniz veya kobiniz için bir web siteniz var ve varsayalım ki müşteri adaylarınızdan birisi sizin telefon numaranızı bulmak istedi ve telefondan direk sizin web sitenizdeki iletişim sayfasını rahat rahat görüntüledi. Bu sizin için bir avantajdır. Ne kadar “ne fark edicek ha yakınlaştırıp bakmış ha direk gelmiş” desenizde sadece telefon numaranızı bulmak için girmeyecekler ürünlerinizi görmek için, sizin hakkınızda bilgilere erişebilmek için girecekler ve siz potansiyel müşteri adayınıza ne kadar kolaylık sağlarsanız o kadar olumlu geri bildirim alırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Tabii yenilik, güzellik olur da Google bunu değerlendirmez mi? İllaki değerlendirir. Responsive tasarım kullanılan web sitelerinde kullanıcı geri dönüşü daha fazla olduğu için ve kullanıcı dostu olduğu için Google botları sevap hanenize bir sevap daha ekliyor.

Uygun Fiyat

Normal şartlarda mobile tablete ayrı m.siteadi.com veya tab.siteadi.com şeklinde her tasarımı ayrı çizdirip ayrı bir çalışma yaptırmak yerine tek tasarımda tüm işlerinizi daha az maliyetle yapabilirsiniz.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır?

Bunun için sadece Bootstrap framework’ünü kullanmak zorunda değilsiniz. CSS ve jQuery bilginiz varsa siz de responsive tasarım yapabilirsiniz. Media etiketleri kullanarak basit bir web sayfasını nasıl responsive olarak kodlarız bunu da alttaki derste anlatmıştım.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır?

Kaynaklar;

  • Statcounter

Mobil uyumlu websitesi nasıl yapılır? Responsive Tasarım nedir?” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın