İlk şifreleme yöntemi neydi? Şifrelemenin Tarihçesi

Sizce insanlar ilk neyi şifrelemek istedi? veya şifrelenecek kadar değerli olan ilk şey neydi?

Bilinen ilk bilgi şifrelemenin M.Ö 400. yıllara kadar dayanıyor. Heredot’un notlarına bakıldığında o dönemde Eski Yunan’da krala gizli bir şeyler söyleneceğinde köleler kullanılırmış. İlk olarak kölenin kafası kazınır ve krala ulaştırılması gereken bilgi kölenin kafasına yazılırmış ve kölenin saçı uzayıncaya kadar bir yere çıkmasına izin verilmezmiş. Saçı yeterince uzadığı vakit krala gider ve kralın önünde saçları kazınırmış.

Sonra ise bilinen bilgi 1.Dünya Savaşı bu geçen zaman aralığında illaki bir yol bulunmuştur fakat araştırdığıma göre kaynaklarda başka bir bilgi yok. 1.Dünya savaşında ittifak olduğumuz devletlerden Almanya’nın Amerika’nın telgraf görüşmelerini anlayamaması için telgraf şirketinde çalışan bir abimizden metinleri şifreleyerek gönderen bir makine yapasını  istemişler.

Bu makinenin mantığı ise yazılan metinleri ASCII yazı karakterlerine(yani “merhaba” yazıyorsunuz “040d1039” gibi bir değer olarak gidiyor.) Alıcı ise önündeki kağıttan metni tekrar anlayacağı şekilde tercüme ediyor. Bu yöntemi Almanlar’ın çözmesi 1.Dünya Savaşı’nın sonuna yakındı bu yüzden Amerikalılar amacına ulaşmıştı.

ASCII Kodları

ASCII Kodları

Bilinen diğer veri ise; Almanlar’ın I.Dünya Savaşı’nda Amerikalılardan gördüğü şifrelemeyi değiştirerek hatta boyut artırarak yeni bir şifreleme makinesi yapmasına kadar geliyor.

Enigma

Enigma Makinesi

Enigma Makinesi

Enigma dönemin en etkili telgraf şifreleme yöntemlerinden. Enigma makinesi II.Dünya Savaşı sırasında Almanların nereden taaruza geçeceğini, nerelerde suikast yapacağını veya nasıl saldıracağını siperlere bildirmek için kullandıkları telgrafları şifreleyerek güvenli bir şekilde iletmeye yarıyordu ve o dönemdeki en etkili şifreleme enigma makinesiyle yapılıyordu. Amerikanlar neredeyse savaşın sonuna kadar makinenin algoritmasını çözemediler.

Enigma Makinesı Nasıl Çalışıyordu?

Öncelikle enigma makinesi rotor sistemiyle çalışıyordu. Sistem kendisi olasılık oluşturuyordu. Yani siz daktiloda bir tuşa bastığınızda ilk en sağdaki dişli dönüyor sonra sırayla bir veya daha fazla kez dönebiliyordı ve en önemli özelliği dişli yerlerini değiştirerek dönemde kırılması daha zor şifreler oluşturulabiliyordu. Siz makinede gizli mesajınızı yazıyorsunuz daha sonra gönderdiğiniz Enigma’da dişliler mesajın gönderildi makineyle aynı ise size normal metini yazıyordu yani sadece iletirken şifreli iletip makine yine şifrelenmiş metni tekrar okunabilir metine dönüştürebiliyordu.

Enima Dişli Mantığı

Enima Dişli Mantığı

NOT: Enigma makinesi 1920’li yıllarda kullanılabilecek en etkili ve güçlü şifreleme yöntemiydi ve savaştan sonra diğer ülkelere bile satışı oldu.

Daha sonra İngiltere’nin ilk çıkan bilgisayarları olan IBM’ler ile şifreler çözülmeye başlandı ve o tarihten sonra şifreleme boyut atlayarak devam etti ve halen ilerliyor.

Artık herkes kendi şifreleme algoritmasını yazabiliyor. Örneğin basit bir algoritma olarak şunu hayal edebiliriz: Klavye’deki her harfin, rakamın, simgenin değerini o objeye özel bir şeylerle değiştirerek bir şifreleme oluşturabiliriz örneğin;

E = 3VGA
F = 1Ç.O
T = ZQW9
A = MIAOT*
L = VCAULT
Şeklinde harflerin karşılığında yazılacağı belirledik. Eftal kelimesini kriptolama fonksiyonumdan geçirdiğimde 3VGA1Ç.OZQW9MIAOT*VCAULT şeklinde bir değer dönecek.

Fakat bunu çözmesi gayet basit. Günümüzde en gelişmiş şifreleme tekniğini Pentagon ve NASA kullanıyor. Programlama dillerinde kriptolamak için fonksiyonlar var fakat ne kadar etkili tabii tartışılır. Bir sistem yazıyorsanız ve çok güçlü bir şifreleme olmasını istiyorsanız diğer şifreleme yöntemi;

Matrislerle şifreleme

Matrislerle Şifreleme

Matrislerle Şifreleme

Normalde matrislerle şifreleme yöntemi Matematik’te kullandığımız matrislerin çarpımı, ek matris, birim matrisleri kullanarak fonksiyon yazabiliriz. Fakat bunu daha da geliştirmek için etkili yöntemler söyleyeceğim fakat bu yöntemlerde decrypto yapabilmeniz imkansız.

İlk olarak matrisleri çarparak belirlediğiniz harflari matrisin içinden değerlerle değiştirip bu sayede dinamik bir şifre elde edebilirsiniz. Nasıl yani? dediğinizi biliyorum. Örneğin 4×4 bir matris yazdınız rastgele daha sonra aynı şekilde bir matris daha yazdınız ve bu matrisleri çarparak yeni bir matris elde ettiniz. Yazdığınız metnin ilk 16 kelimesi 1.matris ile yer değiştirdi yazdığınız diğer 16 kelime ise 2.matrisle yer değiştirdi ve bu matisler çarptığında geri dönmesi imkansız bir şifre ortaya çıkmış oldu. Bu yöntemi daha da güçlendirebilirsiniz tabii.

Şifreleme her geçen gün önem kazanıyor ve her geçen gün gelişiyor. Siz de bir şifreleme algoritması yazıp kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  • Tübitak Yayınları – Enigma – Süleyman Sevinç
  • Adalı.net
  • IRCMaxell Blog

 

 

Bir Cevap Yazın