SEO Notlarım #4 (Paravan Blog ile SEO)

Merhaba, SEO Notlarım yazı dizisine devam ediyorum. Bu makalede Paravan Blog ile SEO konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Eğer diğer SEO Notlarımı okumadıysanız;

Paravan Blog ile SEO Nedir?

Paravan Blog ile SEO dediğimiz olay Blogger, WordPress gibi ücretsiz blog servislerinden birden fazla blog açıp anahtar kelimelerle ana sitemize link göndermektir.

Yani şöyle ki;

Paravan Blog ile SEO

Paravan Blog ile SEO

peki Paravan Blogumun Linki Nasıl Olmalı?

Örneğin anahtar kelimeniz “hd kalitede film izle” ise paravan blog linkleriniz hdkalitefilmizle.aaa.com yuksekkalitefilmizle.bbb.com şeklinde anahtar kelimeniz ile uygun olabilir fakat bu seçim pek de mantıklı bir durum değildir, günlük kullanılıyormuş havası veren domainler daha yararlı olacaktır.

Paravan Blog’ta içerikleri nasıl paylaşmalıyım?

İçeriklerinizde direk ana sitenizdeki bir makaleyi alıp kopyala yapıştır yapıp link verirseniz; sitenize yarardan çok zarar sağlarsınız. Çünkü içerik özgünlüğü Google için önemli.

Örneğin ana sitedeki makaleniz 600 kelimelik özgün bir içerik. O içeriğin özetini paravan blogunuzda paylaşıp altına belirlediğiniz anahtar kelimeyi kullanıp tercihe göre rel değerini dofollow olarak ayarlayıp paylaşabilirsiniz. Şöyle bir durum da aklınıza takılmış olabilir, paravan bloglarımın hepsinde aynı içeriği paylaşsam sorun olur mu?

Ben sorun olacağını düşünmüyorum sonuçta sizin içeriğinizin özeti ve konu içerisindeki link takipli bir şekilde sizin web sitenize gidiyor. Bu Google’ın sizin internet sitenizdeki içeriğin bir çok sitede alıntılanıp değerli bir içerik olduğu anlamına geliyor.

Paravan Blogunuzda paylaşacağınız özet kısmın kelime sayısı 200 – 600 arası olabilir fakat tekrar hatırlatıyorum konunun aynısını alıp yapıştırmayın!

iyi de, Ben paravan blogların hepsiyle nasıl uğraşacağım ya?

Hepsiyle uğraşacağım dediğin de 8 tane blog 1 makale yazacaksın sonra onun özetini çıkarıp paravan bloglarında copy paste ile yapıştıracaksın bu kadar da tembel olma başka işin mi var SEOcusun sen.(Bu sıfata hastayım: SEOcu)

Sadece ana sitedeki makalenin özetini mi paylaşacağım?

Tabii ki hayır.

  • Sitenize güncel haberleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede güncel haberleri takip eden blog gibi davranmış olursunuz, haber seçiminde Google News kullanmanız tavsiyemdir.Alıntı yapmaktan korkmayın altına kaynak kısmına nofollow bir link verip geçebilirsiniz.
  • İnternette gördüğünüz komik bir kedi videosunu bile blogunuza ekleyip sosyal medyada o link üzerinden paylaşabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz paravan bloglar arasında bir etkileşim yapmayın yani blogları birbirine bağlamayın!
  • Sadece tek anahtar kelime de işinize yaramayacak bu paravan bloglar paravan bloglara ne kadar değer verirseniz ne kadar ekleme yaparsanız, sizin yararınıza olacaktır. Bir çok farklı dalda, bir çok farklı anahtar kelime de içerikler girebilirsiniz.
  • Sosyal anlamda sitenizi iyi kullanmanız gerekiyor!

Yani uzun lafın kısası eğer elinizde şuanlık bir iş yoksa paravan bloglar üstünde uğraşmanızı, eklemeler yapmanızı ve paravan blog/bloglarınızı hazır hale getirmenizi tavsiye ederim.

Başka başka makalelerde, derslerde görüşmek üzere.

Öpüyorum, kolay gelsin.

 

 

Bir Cevap Yazın