SEO Notlarım #3( Site içi SEO )

Merhabalar,

Bu makalede sizlerle beraber bir ikincisini yazmış olduğum SEO Notlarım yazı dizisinin devamını getireceğiz aslında bu makale birinci makalenin devamı şeklinde olacak.

Diğer makaleleri okumadıysanız, öncelikle onları okumanızı tavsiye ederim;

SEO Notlarım #1

SEO Notlarım #2 ( WordPress SEO )

 

Nedir bu Site içi(on-page) SEO?

Site içi SEO(on-page SEO) dediğimiz olay site içerisindeki kod düzeninin, işlevselliğin, linklerin, hiyerarşinin aslında sitede düzenlemesini yaptığımız SEO işlemidir ve oldukça önemlidir. SEO için ilk ve önemli adım site içi seo desem yanlış olmaz.

Site içi SEO için önemli olan olayları şöyle bir sıralayacak olursak;

Cannonical URL

Connical URL dediğim şey örneğin benim siteme farklı URL yazarak girebilirsiniz. Nasıl diyecek olursanız;

  1. http://www.e-yurtseven.net
  2. http://www.e-yurtseven.net/
  3. http://e-yurtseven.net
  4. http://e-yurtseven.net/index.php
  5. bla
  6. bla
  7. bla
  8. bla

Gördüğünüz gibi bir çok URL ile giriş yapabiliyoruz. Bu problem bir kategorinin iki linki veya bir sayfaya birden çok erişim URL’i olmasından kaynaklanır. Bunun için Google’da sitemize geldiğinde tek bir linkten içerik alacağı için işini kolaylaştırıp kafasını karıştırmadan verileri sağlıklı bir şekilde almasını sağlıyoruz.

<link rel="canonical" href="http://www.e-yurtseven.net" />

Eğer WordPress alt yapısı kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisi bunu yapmanız için bir alan oluşturmuş ona erişebilmek için;

İçerik girerken altta gelen menüde gelişmiş seçeneğine tıklayıp Canonical URL kısmını değiştirebilirsiniz.

Open Graph(OG:) Kavramı

Open Graph kavramı dediğimiz şey en basit Facebook , Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında bir paylaşım yaptığımız zaman konu resminin, başlığın ve açıklama kısmının düzgün bir şekilde gözükmesidir.

open-graph-2 open-graph-1

 

Sanırım resim her şeyi açıklamıştır.

Peki nasıl yapıyoruz?

Bunu head taglarımız arasına meta açıklaması olarak belirtmemiz gerekiyor şöyle ki;

og:title – Gözükecek olan başlık

og:description – Gözükecek olan açıklama kısmı

og:image – Gözükecek resim URL’i { Eğer resim tanımlaması yaptıysanız seçtiğiniz resmin en az 200px * 200px olması gerekmekte }

og:site_name – Gözükecek olan site isminiz

og:site_url – Yönleneceği adres diyebiliriz.

<meta property="og:title" content="SEO Notlarım #3(Site-içi SEO) | Eftal Yurtseven" /></pre>
<meta property="og:description" content="SEO Notlarım makele dizisindeki 3. makalemde Site içi(on-page) SEO olayına değindik.Cannonical URL, Open Graph gibi konuları inceledik." />
<meta property="og:image" content="http://e-yurtseven.net/wp-content/uploads/2015/08/seo-logo.jpg" />

gibi örnekleri çoğaltabilirsiniz. Open Graph Meta tagları için video etiketleri de var fakat ona detaylı bir şekilde farklı bir makalede değinelim.

Eğer WordPress yapısını kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisi bu işi de hallediyor. İçerik girdiğiniz alandaki Yoast SEO menüsünden Sosyal Kısmına göz atarak ayarlayabilirsiniz.

open-graph-3

Görsel Tanımlamalar

Sitemizdeki görseller Site içi SEO dediğimiz kavramın önemli bir kısmı aslında. Sonuçta Google Botları sitemize girdiğinde resimleri görüntüleyemecektir. Bu yüzden resimlerin alt ve title etiketini kullanarak bir değerlendirme yapacaktır. Sitemize resim eklediğimizde alt ve title etiketlerini koymayı unutmayalım.

Daha sonra LightBox eklentileri resim görüntülemek ve kullanıcıyı yormamak, memnun etmek için güzel bir nimet.

Site içi Linkleme Yapımı ( Breadcrumbs )

Breadcrumbs dediğimiz şey kullanıcıya nerede olduğunu belirtmek veya konu içinde (benim yukarıda Google Botları yazısına link verdiğim gibi) linkler vermek site içindeki diğer içerikleride aktif tutacak ve kullanıcıya daha kolay kullanımlı bir site göstermiş olacaksınız.

Fav icon Kullanımı

Bu olayın SEO’ya etkisi olduğunu bende düşünmüyorum fakat bana fav icon kullanan siteler daha öndeymiş gibi gelir her zaman bu yüzden buraya eklemek istedim. Peki siteme nasıl fav icon eklerim?

Head tagları arasına

 

 <link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="favIcon URL'i buraya gelecek"/> 

Bu şekilde favicon eklemiş oluyoruz eğer bir favicon oluşturmak istiyorsanız favicon.ico Generator‘ı önerebilirim.

İçeriklerdeki Hiyerarşi(h1,h2,h3…)

Bu w3c tarafından önemli olan bir durum konu içeriğinizde hiyerarşiyi sağlamak ve daha düzgün bir görünüm için html h etiketlerini kullanmanız gerekiyor. Hem okunması gereken önemli kısımları vurgulamış hemde kullanıcı içeriğinizi okurken sıkılmamış oluyor.

Not: Bu kadar anlattım şimdi gidip siteye flash veya frame yapıları gibi eski teknoloji şeyleri koyup sitenin prestijini düşürürseniz ayıp edersiniz.

Bu makaleden de bu kadardı.

Bu açıklamaları dikkate alırsanız pişman olmazsınız diğer makalelerde daha da detaylara ineceğiz. Umarım yararlı oluyordur ve yine umarım oralarda okuyan birileri vardır.

Hadi kolay gelsin 🙂

Bir Cevap Yazın