SEO Notlarım #2 (WordPress SEO)

Merhabalar, SEO Notları yazmaya devam ediyorum. Bu arada yazdığım ilk SEO Notlarım #1 dersini okumadıysanız tavsiye ederim başlangıç için.

Bu notta da WordPress SEO işlemine girişte neler yapabiliriz bunlara bir bakacağız.

Eğer WordPress kullanıyorsak SEO eklentisi yönünden oldukça avantajlıyız. Çünkü Yoast SEO, All in SEO Pack vs.. eklentiler mevcut. WordPress’in plugins dizininde bulunan yüzlerce SEO eklentilerden birini kullanarak (ki benim önerim Yoast SEO) SEO anlamında avantajlı başlamış olma ihtimaliniz daha yüksek.

İlk olarak kontrol etmeniz gereken şey site haritanız var mı?

Bunu kontrol etmek için, siteadresi.com/sitemap.xml şeklinde girip bakabilirsiniz.

Eğer site haritanız yoksa;

Google XML SiteMap

Google XML SiteMap

Google XML SiteMap

Eklentiyi indir

Diğer bir hususta robots.txt (!)

Robots.txt dediğimiz dosya Google robotları sitemize geldiğinde ilk okuyacağı dosyadır. WordPress için robots.txt dosyaları çok basit anlamda paylaşılsa da aslında önemli yönleri vardır.

Örneğin normalde wordpress robots.txt dosyası şöyle uygun gibi gözükebilir;

 

sitemap: http://e-yurtseven.net/sitemap.xml

User-agent: *

Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/

Ama burada gözden kaçırdığımız çok şey var birincisi bizim yüklediğimiz dosyalar wp-content/uploads için bir tanımımız yok ikincisi ise yazdığımız dizinden sonraki “/” işareti. Slash işaretini koyduğumuzda sadece wp-includes içindeki dizinleri saklıyor fakat koymadığımızda dizinlerin içindeki dizinleri ve onların içindeki dosyaları saklıyor.

Bizim için en iyi robots.txt dosyası şu şekilde olabilir.

 

User-agent: *
Allow: /
Disallow: /cgi-bin
Disallow: /wp-admin
Disallow: /wp-includes
Disallow: /wp-content
Disallow: /e/
Disallow: /show-error-*
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /trackback/
Disallow: /comment-page-
Allow: /wp-content/uploads/

User-agent: Mediapartners-Google
Allow: /

User-agent: Adsbot-Google
Allow: /

User-agent: Googlebot-Image
Allow: /

User-agent: Googlebot-Mobile
Allow: /

Sitemap: http://e-yurtseven.net/sitemap.xml

Benim /e dizinimde yaptığım çalışmalar olduğu için /e dizinimide disallow olarak atadım. Sitemap’ide kendi site haritanızı yazıp kullabilirsiniz.

İçerik

WordPress SEO anlamında diğer bir hususta içerik. Öncelikle kopyala-yapıştır içerik sizi yükseltmez. Yani 1000 tane kopyala-yapıştır içerik olacağına 50 tane sizin anahtar kelimenize uygun yararlı ve detaylı özgün bir içeriğinizin olması daha yararlı olacaktır. İçerik yazarken anahtar kelimenizi fazla fazla kullanmanız da yarardan çok zarar sağlayacaktır. Kullanıcıyı sıkmadan, hiyerarşik bir şekilde açıklayıcı ve duru bir anlatım kullanırsanız hem kullanıcıyı memnun etmiş olacaksınız hem de kullanıcının sitede kalma süresi artacaktır.

Konu içinde yazdığınız diğer bir makaleyle bağlantılı olması link vermeniz hem bağlantılı olan diğer konunun hitini artıracak hem de kullanıcı sitenizde daha uzun süre kalacaktır. Son olarak konunun altında ( bu ve diğer yazılarımda olduğu gibi ) önceki sonraki yazı veya benzer yazıların bulunması yarar sağlayacaktır.
Benim önerdiğim SEO Eklentisi olarak;

Yoast SEO Eklentisi

Eklentiyi neden beğendiğimi şöyle açıklayabilirim. Yazdığınız her içerikte size Odaklanılan kelime’yi belirlettiriyor. Sonra Site başlığınızın içeriğinizin description dediğimiz Google’ın gördüğü açıklama satırlarının uygun olup olmadığını döndürüyor. Sosyal linkinde ise OpenGraph dediğimiz sosyal paylaşım meta etiketlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Konuyu yayımladıktan sonra veya kaydettikten sonra size bir seo değeri döndürüyor. Kötü ,iyi, tamam, güzel gibi bu değeri daha da iyileştirmek için düzenlemeleri tekrardan gözden geçirmek durumda kalıyorsunuz.

Diğer bir olayı Arama Konsolu 

Arama konsolunda siteye girip bir şeyler aratan veya direkt olarak girilen linkte hata olup olmadığını kontrol ediyor (örneğin 404 sayfası geldi) ve bunu log tutarak size gösteriyor.

Araçlar menüsünde ise robots.txt ve .htaccess dosyanızı düzenlemenizi sağlıyor.

 

Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar site içi linklerimiz bizim için önemli yani siteadi.com?page=123 yerine siteadi.com/sayfaadi şeklinde olması veya siteadi.com?post=deneme yerine siteadi.com/deneme.html SEO için önemli olacaktır. Bu düzenlemeleri yapmak için;

Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar kısmından düzenlemenizi yapabilirsiniz benim kendi düzenlemelerimde şu şekilde;

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları

 

 

 

 

 

 

 

WordPress SEO için başlangıçta bunları yapmanız yeterli olacaktır. Yakında diğer notlarımı da paylaşacağım. Buraya kadar okuduysanız SEO hakkında artık başlangıç düzeyinde bir bilginiz var demektir.

Okuduğunuz için teşekkürler, kolay gelsin 🙂

 

 

 

SEO Notlarım #2 (WordPress SEO)” üzerine 6 düşünce

 1. Geri izleme: SEO Notlarım #3 - Site içi SEO | Eftal Yurtseven

  1. Eftal Yurtseven Yazar

   Ben bu şekilde yapıyorum kalıcı bağlantılarımı ve benim kalıcı bağlantı resmimi paylaştım paylaştığım resimde de postid kısmı var fakat kendim öyle istediğim için postid koydum seo veya başka bir şey için değil. Önemli olan kalıcı bağlantının ?post gibi şeyler olmaması Yoksa bizi post id’ye göre bulmayacaklar sonuçta.
   Wordpress 4.3 güncellemesinde WP Includes kısmından çekilen ve SEO’yu ufaktan da etkileyen bir şey bir içerik veya kod parçacığı örneği verebilir misiniz?

 2. chromehit

  örneğin bu sayfanızın kaynağında wp-includes aratırsanız 2 dosya çekiyor.Postid şunun için söyledim yüksek sayfalı 100-200 bin indexli sitelerde postid olaması sayfa açılışını hızlandırır. Bir çok büyük sitede kullanılyor url adresinde post id ekliyor bu performans sorunu yüzünden.

 3. Geri izleme: SEO Notlarım #4 (Paravan Blog ile SEO) » Eftal Yurtseven

Bir Cevap Yazın