Seo Notlarım #1

Merhabalar, aldığım freelance işler dolayısıyla uzun zamandır SEO ile alakalı bir çok araştırma yaptım ve halen daha yapıyorum. Şimdi sizlere notlarımı paylaşacağım.

İlk olarak;

“Seo çalışmaları hiçbir zaman başarıyla sonuçlanamaz.” – Gökhan Barışkan

Bu yüzden “neden hala yukarılarda değilim?” diye anahtar kelimenizi google’da aratıp durmayın veya bu araçları boşu boşuna yormayın. Tekrar dönün ve düzenlemeleri yapın.

Şimdi SEO aslında dışarıdan Google’da üst sıralara çıkmak gibi gözükse de ( farklı bir arama motoruda olabilir ama ben daha bing’de birinci sırada görmek istiyorum diyen duymadım) olan olay sitenizin anahtar kelimeleri doğru yerli yerinde kullanıp gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kelimenizle alakalı yararlı, aranan ve okunası içerikler oluşturup kullanıcıyı sıkmadan sitenizde fazla kalmasını sağlamak ve bir fayda da bulunmak.

SEO ile uğraşanların aşina olduğu bir kavram vardır: “Inbound Marketing” .

Peki bu Inbound Marketing dediğimiz şey nedir?

En basit anlamıyla müşterinin veya kullanıcının sizi bulmasıdır. Örneğin anahtar kelimemiz “en ucuz buzdolabı” kullanıcı veya bunu satın olacak olan müşterinin sizi bulmasına Inbound Marketing deniyor.

Şimdi de başlangıçta neler yapabiliriz bakalım

1-Domain Seçimi:

Domain olayını aslında biraz mazide kaldı gibi (Google Penguen güncellemesinden sonra) fakat hala daha SEO’ya etkisi olduğunu düşünüyorum enucuzbeyazesya.net gibi olabilir eğer domain doluysa en-ucuz-beyaz-esya.net şeklinde de alabilirsiniz. Bi aralar Google “-” olan domainlere önem veriyor gibisinden bir şeyler vardı fakat dediğim gibi domain’in SEO’ya etkisi azaldı.

2-Domain Yaşı:

Domain yaşı SEO için önemli bir etken. Domain yaşı önemli fakat Google Spam’e düşmüş bir domain satın alırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. GoDaddy üzerinden yıllanan domainlere bakabilirsiniz.

3-Site İçi Link Yapısı

Site içi link yapılarınız ?page=123 gibiyse siz bir iki adım geriden başlamışsınız demektir. Sayfa linkleriniz başlıklarınızla doğru orantılı olup her sayfada ayrı bir başlık ve içeriğe özel bir başlık yapmanız gerekmekte. Eğer php kullanıyorsanız,

PHP SEO uyumlu link oluşturma fonksiyonu konuma bakabilirsiniz.

4-Sayfa Başlığı ve Açıklaması (keywords neden yok?):

Sayfa başlığı ve açıklaması Google botlarının alacağı ilk verilerdir. Başlık “Seo Notlarım #1 » Eftal Yurtseven” gibi olabilir. Fakat unutmamanız gereken 70 karakterden fazlasını Google iplemez.

Açıklamaya gelecek olursa sayfa açıklamaları konuya özel olmalı ve cümlelerden oluşmalıdır. Konu veya sayfa içeriğinde ne varsa en fazla 156 karakter olacak şekilde yazılıp anlamlı bir cümle oluşturmanız gerekir.

Keywords neden yok derseniz artık Google keywords denen şeyin saçma olduğunu anladı ve defetti artık bakmıyor.

Şimdilik bu kadar kısa zamanda ikinci seo notlarımı yayınlayacağım buraya kadar da okuduysanız helal olsun 😀

Hadi kolay gelsin 🙂