Google Botları ve Crawl Analiz Araçları

Öncelikle merhaba,

SEO 2015 kitabını okumaya başladım aslında başladığım gibi bitirdim diyebilirim bence gerçekten akıcı ve gerçekten cömert bilginin doruklarına ulaştıran bir kitap.

Şimdi oradan gördüğüm ve araştırarak pekiştirdiğim bir bilgiyi paylaşacağım.

İlk olarak Google indexleme ekibinde olsaydınız siteleri neye göre sıralardınız?

İçerik bunun için en mantıklı kelime sanırım.

Şimdi Google’ı patronumuz gibi düşünebiliriz. Patronlar çalışanlardan ne ister? Tabii ki işiyle uğraşmalarını ister. Bu da SEO kavramımızda içerikleri güncel tutma çalışması olabilir.

Google bu özgün içerik, başka sitelerden gelen bağlantılar, w3 yapısını bla bla bla… neye göre sıralıyor ve bu meşhur Google botları kim ne iş yapıyor bir bakalım.

3 çeşit bot gönderebiliyor Google bize.

ilk olarak Fresh Bot

Fresh Bot diye adlandırılmış olan bu bot sitemizdeki özgün içeriklerle, popüler makalelerle ilgilenir. Sitenizin popüleritesine göre günde 2-3 defa gelebilir. Fakat fresh bot hiç gelmeyedebilir. Bunun en önemli sebebi yetersiz popülerite yani siteye gelen kullanıcı azlığı ve copy-past içeriklerden dolayıdır.

Fresh Bot ne fayda sağlar?

Sitenizi bir gezegen gibi düşünün Fresh Bot’uda gezegeninizin muhtaç olduğu bir yıldız gibi. Şimdi bu bot bizim sitemize yeni eklediğimiz bir makaleyi direk indexleyerek çok kısa sürede Google Aramalarında üst sıralara çıkmamızı sağlar.

(Tabii hadi bakalım bu böyle olursa birinci sırada siz olursunuz demek saçma olur tabii ama ciddi anlamda ileriye dönük seo için gerekli hatta vazgeçilmezdir.)

Fresh Bot’u nasıl sitemize çağırabiliriz?

Fresh Bot yıldızının yararlı ışınlarını gezegeninize ulaştırmanız için ilk olarak özgün, yenilikçi, aranan ve zor bulunan içerikte makaleler yazmanız lazım. Kullanıcı sitemize girdiğinde o konuyla alakalı her şeyi bulabilmelidir. Diğer yapılması gereken ise backlink çalışması olabilir.

(fakat öyle backlink programı buldum hahay bee şimdi burdan bissürrüü siteden backlink alırım demeyin hepsi saçma sapan konularla açılmış saçma sapan siteler. Bizim işimize yarayan kendi alanımızda bir blogtan, yüksek kullanıcı kitleli haber sitelerinde tanıtım yazıları paylaşmak, paylaştırmak olabilir.)

Bunları yaptıktan sonra Fresh Bot yıldızı size tüm güzelliğiyle mecbur olduğunuz ışınları gönderecektir.

 

ikincisi ise DeepCrawl

DeepCrawl botu sitemize haftada bir uğrar. Fresh Bot’un google’ın deniz altındaki sunucularına kaydettiği verileri alır bir inceleme yapar 1 haftada ne olmuş ne bitmiş site hala var mı? varsa güncel mi? siteye kaç kişi girmiş? sitede ne kadar uzun süre kalmışlar?

Bunların hepsini harmanlar ve tekrar google’ın veritabanına kaydeder. Bunu uzun süreli düşünecek olursak aslında Fresh Bot’la kardeş gibi yani fresh bot sitemizin için ne kadar yıldız olsa da DeepCrawl’ın bir uydusu gibi düşünebiliriz fresh bot bütün hafta boyunca çalışıyor ve bir gün deepcrawl geliyor yaptığı işleri kontrol ediyor ve gidiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere aslında bu iki bot beraber çalışıyorlar bu yüzden makale özgünlüğü gayet önemli!

Şimdi gelelim Crawl Analiz araçlarına

Crawl analiz araçları bu botun o hafta neleri indexlediğini neleri Google’ın gizli dünyasındaki sunuculara kaydettiğini gösteren araçlar benim bildiğim 2 tane Crawl analiz aracı mevcut tabi daha çoktur ama ben Screaming Frog kullanıyorm.

1- xMenu
Buradan indirip kullanabilirsiniz.
2-Screaming Frog
Buradan inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise sonuncu Google botu olan Adsense;

Adından da anlaşılacağı gibi Adsense reklamınız varsa bunları gelir kontrol eder reklam boyutlarını doğrular, link yapısı ve js yapısını kontrol eder reklamla gelen/giden linkleri kaydeder.

 

İşte meşhuuur Google Botları bunlardı başka başka yazılarda görüşmek üzere 🙂

Google Botları ve Crawl Analiz Araçları” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: SEO Notlarım #3 - Site içi SEO | Eftal Yurtseven

Bir Cevap Yazın